Demir Eksikliği Neden Olur?

Demir Eksikliği Neden Olur?

Demir eksikliği, vücudunuzdaki demir miktarının normalden daha düşük olması durumudur. Demir, vücudunuz için önemli bir mineraldir ve hemoglobin adı verilen proteinin yapısında yer alarak oksijen taşıma fonksiyonunu yerine getirir. Demir ayrıca hücrelerin enerji üretimi için gereklidir.

Demir eksikliğinin nedenleri:

- Yetersiz Beslenme

Demir, kırmızı et, kümes hayvanları, balık, deniz ürünleri, baklagiller, kuruyemiş, tohumlar ve bazı sebzeler gibi bazı gıdalarda bulunur. Yetersiz demir içeren bir diyet tüketmek, demir eksikliğine neden olabilir.

- Bağırsakta emilme sorunları

 Demir, ince bağırsaklarda emilir. Bazı sindirim sorunları, barsak hastalıkları, gastrik bypass gibi cerrahi işlemler veya asidik yiyeceklerle birlikte alınan kalsiyum, çay ve kahve gibi maddeler demirin emilimini azaltabilir ve demir eksikliğine yol açabilir.

-Kan kayıpları

Kronik kan kayıpları, demir eksikliğine neden olabilir. Aşırı adet kanaması, mide veya bağırsak kanamaları, yaralanmalar veya cerrahi müdahaleler sonucu kan kayıpları demir düzeylerini azaltabilir.

-Gebelik ve emzirme

 Gebelik ve emzirme dönemlerinde, annenin ve bebeğin demir gereksinimleri artar. Eğer yeterli demir alınmazsa, demir eksikliği meydana gelebilir.

-Büyüme ve gelişme dönemleri

 Çocukluk ve ergenlik dönemleri hızlı büyüme ve gelişme dönemleridir ve demir gereksinimleri artar. Yetersiz demir alımı bu dönemlerde demir eksikliğine yol açabilir.

-Genetik faktörler

 Bazı kalıtsal bozukluklar, demirin normal şekilde kullanımını veya emilimini etkileyebilir ve demir eksikliğine neden olabilir.

Demir eksikliği klinik bulguları

 Halsizlik, yorgunluk, soluk cilt, çarpıntı, nefes darlığı, baş ağrısı, baş dönmesi, tırnaklarda kırılganlık, dilde şişlik ve yutma güçlüğü gibi belirtilere yol açabilir. Eğer demir eksikliği şüphesi varsa, bir doktora başvurmak ve uygun tıbbi değerlendirmenin yapılması önemlidir.