SJÖGREN SENDROMU

SJÖGREN SENDROMU

     Sjögren sendromu, tükürük salgılarını etkileyerek ağız ve göz kuruluğuna neden olabilen otoimmün bir hastalıktır. Bu sendrom sonucunda vücudun bazı bezlerindeki salgı üretimini azaltır veya durdurur. Sjögren sendromu en sık tükürük ve gözyaşı bezlerini etkiler, ancak bazı durumlarda diğer bezleri de etkileyebilir. Sjögren sendromu genellikle herhangi bir yaş grubunda ve her iki cinsiyette de ortaya çıkabildiği gibi genellikle 40 yaşın üzerindeki kadınlarda görülebilmektedir.


     Sjögren sendromu tedavisi semptomlara ve semptomların şiddetine bağlı olup değişir. Ağız ve göz kuruluğu için yapılacak tedaviler arasında yapay gözyaşı ve tükürük yerine geçen ürünler, ilaçlar ve bazı cihazlar kullanılabilmektedir. Diğer semptomlar için ise uzman hekim kontrolünde semptomların kontrol altına alınmasına yardımcı olacak ilaçlar ve tedaviler önerebilirler.


Sjögren sendromu genellikle herhangi bir yaş grubunda ve her iki cinsiyette de ortaya çıkabildiği gibi genellikle 40 yaşın üzerindeki kadınlarda görülebilmektedir.


Belirtileri şunları içerebilir


-Ağız kuruluğu


-Göz kuruluğu


-Yorgunluk ve halsizlik


-Kas ve eklem ağrısı


-Vajinal kuruluk ve cinsel isteksizlik


-Cilt döküntüleri


-Gece terlemeleri


-Böbreklerde taş oluşumu


-Lenf bezlerinde şişme


-Solunum problemleri


-İştah kaybı ve kilo kaybı